Zakup mieszkania od dewelopera w 6 krokach

2019-05-16 00:00:00

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego to jedna z najważniejszych życiowych decyzji

wiz. VG Capital

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego to jedna z najważniejszych życiowych decyzji. Niezależnie od tego czy nabywasz swoje pierwsze mieszkanie czy kolejne, poszukujesz lokalu pod inwestycje czy dla siebie, musisz się dobrze przygotować do zakupu. Aby ułatwić Wam to zadanie, podpowiadamy jak wygląda proces nabycia nieruchomości od dewelopera.

Krok pierwszy – określ budżet

Zanim rozpoczniecie poszukiwania swojego wymarzonego mieszkania na rynku pierwotnym, warto najpierw określić swoje możliwości finansowe. Budżet, którym dysponujesz pozwoli Ci jasno określić kryteria poszukiwań. Jeśli planujesz zakup mieszkania na kredyt, w pierwszej kolejności udaj się do zaufanego doradcy. Bezpłatne sprawdzenie zdolności kredytowej dla Klientów VG Capital zapewnia Małycha Business Finance. W dalszej kolejności nasz partner pomoże również w obsłudze całego procesu kredytowego. Więcej na temat finansowania przeczytasz w zakładce Finansowanie.

Krok drugi – znajdź mieszkanie

Kryterium cenowe jest oczywiście ważne, ale nie najważniejsze. Porównując oferty, bierzemy pod uwagę również inne czynniki:

  • lokalizacja - sprawdź przede wszystkim infrastrukturę miejską, czyli dostęp do parków, terenów rekreacyjnych, sklepów, szkół, restauracji. Ważna jest również komunikacja, czyli odległość i czas, jaki trzeba będzie poświęcać na codzienne dojazdy do pracy i szkoły. Warto również zainteresować się tym, jak okolica będzie się zmieniała na przestrzeni lat. VG Capital za każdym razem przygotowuje prospekt informacyjny, w którym zawarte są szczegółowe informacje o wszystkich planowanych w okolicy inwestycjach;
  • deweloper - rzetelne sprawdzenie dewelopera zagwarantuje Ci spokój podczas tak ważnej życiowej decyzji jaką jest zakup nieruchomości. Zachęcamy do przyjrzenia się zrealizowanym już inwestycjom, najlepiej oglądając je na żywo. Warto zainteresować się w jaki sposób deweloper zapewnia bezpieczeństwo środków finansowych przeznaczonych na nabycie nieruchomości. Przykładowo VG Capital dla każdej inwestycji wykorzystuje bankowe rachunki powiernicze, które zapewniają transparentność transakcji i są gwarancją bezpieczeństwa środków wpłaconych przez nabywców;
  • rodzaj mieszkania i standard wykonania - wybierz odpowiadający Ci konkretny lokal, mając na uwadzę jego rozkład, piętro czy strony świata, Nie mniej istotny jest standard wykonania. Zwróć uwagę na jakość elementów wykończenia, tj. materiały z których wykonane są okna, rodzaj wind czy drzwi wejściowych, materiały wykończeniowe części wspólnych. Sprawdź również co kryje się za określeniem stan deweloperski, ponieważ każdy deweloper może inaczej go określić.

Krok trzeci – zarezerwuj

Umowa rezerwacyjna jest często spotykanym rozwiązaniem, ponieważ dzięki niej możemy zyskać czas na zapoznanie się z dokumentami inwestycji nie obawiając się „podkupienia” przez innego klienta. Umowa rezerwacyjna stanowi również podstawę do uzyskania kredytu mieszkaniowego. Należy szczególnie zwrócić uwagę na jej treść, ponieważ ten rodzaj umowy nie jest uregulowany w ustawie deweloperskiej, dlatego deweloperzy różnie ją konstruują. Przykładowo, W VG Capital opłata rezerwacyjna w razie niedojścia transakcji do skutku, zawsze ma charakter zwrotny, a standardowy okres rezerwacji to 2 tygodnie.

Krok czwarty – podpisz umowę deweloperską

Jesteś zdecydowany, czas na podpisanie umowy deweloperskiej. Umowa deweloperska zawierana jest w formie aktu notarialnego, a koszt dzielony jest pomiędzy dewelopera i kupującego. Przed jej podpisaniem deweloper powinien udostępnić klientowi jej wzór, a także prospekt informacyjny i harmonogram płatności. Najczęściej stosowaną formą rozliczeń jest płatność w transzach po kolejnych etapach realizacji inwestycji. Dokonując zakupu w VG Capital zawsze możesz liczyć na profesjonalną pomoc w zakresie formalności oraz wyjaśnień wszystkich niezrozumiałych kwestii.

Krok piąty – odbierz klucze

Po zakończeniu budowy umawiamy się na odbiór lokalu. Warto skorzystać z pomocy fachowca, ponieważ podpisując protokół, oświadczamy, że akceptujemy jego stan. Odbiór techniczny oznacza weryfikację jakości wykonania mieszkania, a ewentualne wady powinny zostać naprawione w ustalonym z deweloperem terminie.

Krok szósty – podpisz umowę ostateczną

Gdy inwestycja zostanie oddana do użytkowania, a lokal zostanie wyodrębniony, możemy podpisać ostateczną umowę przenosząca własność. Podpisanie tej umowy odbywa się w obecności notariusza, a jej koszty pokrywa w całości kupujący. Jeśli kredytujemy zakup lokalu, powinniśmy złożyć wniosek o wpisanie hipoteki na rzecz banku.

Życzymy wszystkim klientom rynku pierwotnego samych dobrych wyborów, a także spokoju i cierpliwości od początku, aż do końca tego złożonego procesu.

Warto przeczytać: