Luksusowa nieruchomość, czyli jaka? Cechy wyróżniające nieruchomości premium

2019-07-15 00:00:00

Rynek luksusowych nieruchomości w Polsce rozwija się dynamicznie. Samo znaczenie słowa „luksus” również zmienia się z roku na rok. To co jeszcze kilka lat temu było uznawane za produkt z kategorii premium, dzisiaj może być czymś zupełnie powszechnym. Niemniej jednak są pewne cechy nieruchomości luksusowych, których wartość nie oprze się przemijającej modzie.

Czego możemy zatem oczekiwać od nieruchomości z kategorii premium? Czym różnią się od segmentu popularnego. Na te pytania znajdziecie odpowiedzi poniżej:

 • prestiżowa lokalizacja - jest to najbardziej oczywisty parametr określający luksusową nieruchomość. Każde miasto posiada własne prestiżowe dzielnice. Warto tutaj zaznaczyć, że nieruchomości z segmentu premium najczęściej nie obejmują całej dzielnicy, a jedynie jej poszczególne obszary.
 • niezwykła architektura - niezależnie od wybranego stylu, bryła budynku klasy premium jest elegancka, charakteryzująca się dużymi przeszkleniami oraz najwyższej jakości materiałami i elementami wykończenia elewacji Często kluczową rolę odgrywa tu sam autor projektu, czyli uznany architekt lub nawiązanie do nobilitującego sąsiedztwa.
 • elegancko wykończone części wspólne - od luksusowej inwestycji możemy oczekiwać eleganckiego hollu wejściowego z meblami zaprojektowanymi na indywidualne zamówienie, elementów dekoracyjnych tj. obrazy czy rzeźby. Korytarze oraz klatki schodowe powinny być wykończone materiałami najwyższej jakości (naturalny kamień, drzewo egzotyczne)
 • recepcja z obsługą konsierż - właściciele luksusowych apartamentów mogą liczyć na obsługę portierską świadczoną 24h/dobę. Do zadań recepcji należy również załatwianie najróżniejszych spraw dla mieszkańców, np. dokonywanie rezerwacji, organizowanie rozrywek czy zamawianie transportu.
 • kameralny charakter inwestycji - w przeciwieństwie do segmentu popularnego, ilość lokali w inwestycji luksusowej jest nieduża. Zwykle inwestycja liczy od kilku do kilkudziesięciu apartamentów, co zapewnia mieszkańcom większe poczucie prywatności.
 • ponadstandardowa wysokość i przestronność - typowe dla apartamentów są wysokie stropy, zwykle ok. 3 m. wysokości (na ostatnich piętrach nawet więcej). W standardzie premium nie znajdziemy kompaktowych lokali. Powierzchnie każdego z pomieszczeń są większe, aby zapewnić właścicielom poczucie przestrzeni.
 • penthouse na ostatnich kondygnacjach - przyjęło się, że apartamenty najbardziej prestiżowe znajdują się na najwyższych piętrach budynku. Oprócz zapierającego dech w piersiach widoku, cechują się również największą powierzchnią, przestronnymi tarasami, a nawet prywatnym wyjściem na dach budynku
 • aluminiowa bądź drewniana stolarka okienna i drzwiowa - w przeciwieństwie do segmentu popularnego, gdzie króluje PCV, w standardzie premium najczęściej spotykana jest stolarka aluminiowa oraz drewniana. Dodatkowo, są to głównie okna panoramiczne oraz przesuwne. Natomiast drzwi wejściowe do lokali charakteryzują się wysokiej klasy odpornością na włamanie, a także eleganckim wyglądem ( są bezprzylgowe i bezprogowe).
 • klimatyzacja w standardzie - na wyposażeniu luksusowego apartamentu często znajdziemy klimatyzację z jednostką centralną dla całej inwestycji. Jest to rozwiązanie o wiele bardziej funkcjonalne i estetyczne od tradycyjnego klimatyzatora.
 • prywatna wspólna przestrzeń - w większych inwestycjach klasy permium możemy już znaleźć tzw. klub mieszkańca, prywatną siłownię, saunę, a czasami nawet basen, wszystko wyłącznie do użytku mieszkańców.
 • wysoki standard deweloperski - stan deweloperski różni się znacznie w zależności od standardu budynku, warto więc zwrócić uwagę na detale. W inwestycjach klasy premium na wyposażeniu znajdziemy m.in. grzejniki kanałowe zamiast płytowych, wentylację mechaniczną zamiast grawitacyjnej, ocieplenie budynku wełną zamiast styropianem, duże cichobieżne windy czy funkcja „inteligentnego domu”.
 • adekwatna cena - jako ostatnie zostawiliśmy tak oczywiste kryterium jakim jest cena. Dlaczego na koniec? Ponieważ często od niej wychodzimy kategoryzując nieruchomości na segment popularny i premium. Uważamy jednak, że cena jest „wynikiem” wszystkich powyższych elementów, na które składa się definicja luksusowej inwestycji.

Jednym z przykładów inwestycji klasy premium jest Nova Dolna zlokalizowana na warszawskim Mokotowie. Inwestycja realizowana jest przez polskiego dewelopera VG Capital specjalizującego się w tego typu przedsięwzięciach. Deweloper wykorzystując swoje 11 letnie doświadczenie w branży, dopasował standard swojej inwestycji do oczekiwań współczesnego klienta klasy premium.

Warto przeczytać: